
| Parameter | Value |
|---|---|
| Average Rectified Current | 3 A |
| Max Reverse Voltage (DC) | 60 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 60 V |
| Forward Current | 3 A |
| Forward Voltage | 700 mV |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 100 A |
| Reverse Current | 500 µA |
| Element Configuration | Single |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
Stock: 3483
Distributors
pcbx
Unit Price$0.34454
Ext.Price$0.34454
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.34454 | $0.34454 |
| 10 | $0.22656 | $2.26560 |
| 50 | $0.20454 | $10.22700 |
| 100 | $0.18467 | $18.46700 |
| 500 | $0.14106 | $70.53000 |
| 1000 | $0.12482 | $124.82000 |
| 3000 | $0.08515 | $255.45000 |
| 5000 | $0.08199 | $409.95000 |
